29 Mayıs 2018 Salı günü 10. kez düzenlenen “Geleneksel Afyonkarahisarlılar İftar Yemeği” Yenimahalle Belediyesi İlkadım Salonu’nda gerçekleştirildi. İftarda konuşma yapan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan Afyonkarahisar’ın Cumhuriyet tarihindeki önemini dile getirdi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine Ankara’da yaşayan sekizyüzün üzerinde Afyonkarahisarlı vatandaşın yanı sıra, Afyonkarahisar’dan Türk siyasetine katkıda bulunan çok sayıda siyasetçi ve bürokrat katıldı.

Yoğun bir katılımın olduğu iftar programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlarken, misafirler akşam ezanının okunmasıyla beraber oruçlarını açtı.

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan yaptığı konuşmada; “İftar programımıza katılan siz değerli hemşerilerimizle birlikte tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını bu vesile ile tebrik ediyoruz. Bizler birliğin, beraberliğin, dayanışmanın ve hoş görünün en yoğun olarak yaşanması gerektiğine inandığımız bu mukaddes günlerin ülkemize, milletimize sevginin, kardeşliğin ve huzurun hâkim kılındığı günler olması dileklerimizle Kadir Gecenizi ve bayramınızı da bugünden kutluyoruz. Sağlıkla, huzurla ve mutlulukla Cenab-ı Hak daha nice ramazanlara, daha nice bayramlara cümlemizi kedersiz eriştirsin inşallah.” dedi.

ÖZERKAN: AFYONKARAHİSAR KOCATEPE’DİR

Başkan Özerkan; “Bizler Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların bireyleri olarak diyoruz ki; “Afyonkarahisar Kocatepe’dir, Büyük Taarruz’un fitilinin ateşlendiği yerdir. Afyonkarahisar ulusal kurtuluşumuza giden yolun mihenk taşı, Afyonkarahisar cumhuriyetin kazanıldığı, kazanımlarının tüm dünyaya haykırıldığı toprakların adıdır. Bu nedenledir ki Afyonkarahisar’ımız Misak-ı Milli hudutlarımızın içerisinde çok stratejik ve çok önemli bir yere sahiptir. Bu duygularla bu ülkede yaşayan her insanın Afyonkarahisar’a gönülden borçlu olduğunu düşünüyoruz. Afyonkarahisar’ın ülke tarihindeki varlığının en az Çanakkale kadar önemli olduğunu, Kocatepe’nin de, Dumlupınar’ın da en az Arıburnu kadar, Kilitbahir kadar öneme sahip olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Özerkan daha sonra dernek çalışmalarından bahsettiği konuşmasında, “Değerli hemşehrilerim, bildiğiniz gibi Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği olarak uzun ve zorlu çalışmalarımız sonucunda etkinliklerimizi gerçekleştireceğimiz bir yere sahip olduk. Burayı günün her saati hemşehrilerimizin gelebileceği bilgisayarları, interneti, projeksiyonuyla Afyonkarahisarlı üniversiteli gençlerimizin ve Afyonkarahisarlı hanımlarımızın her türlü etkinlikleri için kullanabilecekleri tam teşekküllü bir dernek genel merkezi haline getirdik. Afyonkarahisarımıza geçmişte emeği geçmiş olan büyüklerimize anma günleri düzenleyebiliyor, ağzıaçık, bükme ve keşkek günlerinde bir araya gelebiliyoruz. Her yıl düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz 26 Ağustos Zafer Yolu Yürüyüşü’nün de yoğun talep üzerine bu seneki hazırlıklarına başlamış bulunuyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde hemşehrilerimizin katkı ve desteğiyle üniversiteli öğrencilerimize burs vermeyi gündemimize aldık. Duyarlı hemşehrilerimizin bu ulvi görevde taşın altına ellerini koyacaklarına olan inancımız tamdır.” diye konuştu.

Mehmet Ali Özerkan; “Başta vatanımızın kurtarıcısı büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” veciz sözünden hareketle Mersin’de oynanan play off maçında Sakaryaspor’u yenerek TFF 1. Lige çıkan Afjet Afyonsporumuza başarılar diliyor, bu duygularla başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere vatan diye emanet eden tüm şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor, ruhları şad, mekânları cennet olsun diyoruz. Bu vatanın bölünmez bütünlüğü adına yurt savunmasında yaralanan tüm gazilerimize acil şifalar diliyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

YAŞAR: RAMAZAN PAYLAŞIMDIR

İftara ev sahipliği yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar iftarda yaptığı konuşmada “Sayın bakanım sayın milletvekillerim sevgili misafirler. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yenimahalle Belediyesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz hemşeri iftarlarının bugünde sizler ve eşimle beraber aynı sofrayı paylaşmaktan sizlerle beraber olmaktan onur duyuyorum.” dedi.

Yaşar; “Ramazan sadece aç kalmak değildir. Ramazan paylaşımdır, zengin ile fakirin ortak sofrada bulunduğu aydır. Ramazan sevgidir, hoşgörüdür. Ramazan eline beline diline sahip olmaktır. Ramazan barıştır. Ama ne yazık ki son yıllarda ülkemiz ve İslam aleminde 11 ayın sultanına uygun ramazanları yaşayamıyoruz. Çünkü İslam alemi emperyalist güçlere teslim olmuş. Kaynaklarını halkının refahı için değil halkının kaynaklarını emperyalist güçlere savaş etmek için harcıyorlar. Türkiye’nin de çeşitli sıkıntıları var, kamplaşmalar var. Hiçbir gün evimize gittiğimizde televizyonun karşısına geçtiğimizde sevgiden bahsedilmiyor. Barıştan hoşgörüden bahsedilmiyor. Bu ülkenin eşit yurttaşı olarak benim güzel ülkemde güzel şeyler oluyor diye rahatça ayağımızı uzatarak seyredemiyoruz. Kin ve nefret siyasete egemen olmuş durumda” diyerek Ramazanların eskisi gibi olmadığını vurguladıktan sonra şöyle devam etti.

“Halbuki bizim topraklarımızda başlayan Afyonkarahisar’ın topraklarında başlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, Sevr Anlaşması’nı yırtıp Lozan’ı gerçekleştirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin batısında doğusunda kuzeyinde her yurttaş eşit yurttaş olarak bu günlere geldik. Çeşitli sıkıntılarımız var. Bunları bağırarak çağırarak birbirimizi kırarak kin ve nefretle çözemeyiz. Bunları sevgiyle çözeriz, ortak akılla çözeriz, objektif anlayışla çözeriz. Ancak bu şekilde çocuklarımıza geleceğimize güzel bir Türkiye bırakırız. Bugün İslam ülkeleri içinde farklı bir Türkiye varsa hiç kimse kusura bakmasın hepimiz hangi konumda olursak olalım, ister belediye başkanı ister iş adamı istersek cumhurbaşkanı, hepimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları sayesinde buralarda böyle bir ülkede yaşıyoruz. Onun için bu ülkenin kıymetini bilelim.” diyerek Atatürk’ün önemine vurgu yaptı.

Yaşar; “Ben Yenimahalle’de bunu gerçekleştirdim. Sizin hemşeriniz olarak hiç kimseyi ayırt etmedim. Ötekileştirmedim. Bana oy veren vermeyen demedim. İhtiyaç olduğunda camide yaptım cem evi de yaptım. Yenimahalle’de bir Yenimahalleli hemşehriliğini oluşturduk ve gelirleri Yenimahalle halkı için kullandım. Bu sayede bir hemşehriniz olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün başkenti Ankara’da başım dik bir şekilde gezebiliyorum.

Kimseye kin ve nefretim yok ama ülkeyi yönetenler bilsinler ki bu ülkeye herkes vergi veriyor. Onun için herkesi kucaklamaları lazım. Ben bu ramazanda yaptığımız iftarların, kıldığımız namazların, tuttuğumuz oruçların ve yaptığımız hayırların kabul olmasını dilerim. Türkiye’de ve tüm İslam aleminde barışı sevgiyi hoşgörüyü Yüce Allah’tan getirmesini diliyorum. Hepinizin kadir gecesini ve gelecek bayramını da şimdiden kutluyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Maliye Eski Bakanı İsmet Atilla, Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği kurucu genel başkan vekili Ahmet Bodur, Ziraat Bankası Genel Müdür Başdanışmanı Ali Kılıç, 21. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Müjdat Kayayerli, Anayasa Mahkemesi Üyesi Celal Mümtaz Akıncı, Sayıştay Savcısı Sami Süzer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yrd. Mustafa Tarlacı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkanı Mustafa Arı, Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Orhan Uğuroğlu, Sonsöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cafer Külahlıoğlu, AKÜ Veterinerlik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Olcay, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Feridun Güngör’ün yanısıra Ankara’da yaşayan birçok Afyonkarahisarlının katıldığı iftar programı, biraraya gelme fırsatı bulan Afyonkarahisarlı hemşehrilerin sohbetleriyle sona erdi.